TED Satranç Eğitim Merkezi’nde Renkli Bir Gün

Happy-Magnus-640x480

Önce, olayın sonunu anlatacağım: Ali İpek, TED Satranç Eğitim Merkezi’nde bizi azarlıyor: “Oğlum siz manyak mısınız? Ruh hastası mısınız? Koskoca Ercan Ağabey’i de kendinize benzetmişsiniz! Ortalığı yine panayıra çevirmişsiniz! Sizin yüzünüzden rezil olduk!”

Bizim için TED’de sıradan bir gün. Herkes birileriyle yıldırım oynuyor ve o günlerde meşhur olan “Kartel” şarkısının Azerbaycan diline uyarladığımız versiyonunu, Burak Miyak, Kıvanç Haznedaroğlu, Rahmetli Ercan Gülen ve ben, ayrı ayrı masalarda ama hep bir ağızdan söylüyoruz: “Garteeel! Numero uno en yaxşi! Cehennemden çıkan çılgın Azeri! 25 yaşında 100 minlik maşın! Xara geldi bu pul? Danışma! Başa düşmirsen, danışma!”… diye gidiyor.  Herkes şen-şakrak eğleniyor… Derken, Ali Ağabey, yanında kelli felli bir beyle içeri giriyor. Adam içeriye şöyle bir bakıyor… “Allah allah!” diyor ve çıkıyorlar.
Meğer Ali Ağabey o gün TED’e (Türk Eğitim Derneği) gitmiş ve orada yönetim kurulu üyesi bir profesörle tanışmış. Adam “Ben satrancı çok severim. Bizim okulun böyle bir yeri olduğunu bilmiyordum. Ziyaret edebilir miyim?” deyince Ali Ağabey “tabii. Buyurun ben size refakat edeyim, gezdireyim!” deyince adam çok mutlu olmuş; Ali Ağabey’in Vosvos’una atlayıp gelmişler. Yolda Ali Ağabey anlatıyormuş: “Oldukça faaliz. Hafta sonları turnuvalar düzenliyoruz. 2000 üstü çok sayıda oyuncu, merkezimizin müdavimi.” Satranç hayranı ama satranççının kim olduğunu bilmeyen profesör de, ağır, oturaklı adamlar ve çıt çıkmayan bir ortam hayal etmiş elbette. Adamcağız “Allah allah!” deyip salondan çıktıktan sonra, o şaşkınlıkla sormuş: “Kuvvetli oyuncular nerede?”
Ali Ağabey: “Bugün gelmemişler!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumnlarınızı gerçek isminizle yazmanızı rica ederiz. Takma isimle yazılan yorumları üzülerek reddediyoruz.