Rusya Fisher’in 1972 Dünya Şampyonluğu’na İtiraz Etti!!!

fischer1972u1972 yılında gerçekleşen efsanevi maçta Fisher, Spasky’yi 12 1/2 – 8 1/2 yenerek Dünya Satranç Şampiyonu olmuştu. Bu maçtaki en ilginç nokta ilk maçı kaybedip, ikinci maça çıkmayan Fisher’in maçlara devam etmek için sunduğu isteklerin, Spasky tarafından kabul edilmesiydi.

Pek çok kişi için Spasky’nin Fisher’i neden çekip gitmeye ve hükmen kaybetmeye zorlamadığı tartışma konusu olmuştur. Kimi tarihçiler bu maçın Sovyetler Birliği’nin dağılmasına giden yolu açtığını yazmışlardı. Bu nedenle ‘Spasky’nin nazik yaklaşımı’ teorisi pek çokları için hiç inandırıcı değildi. Bu düşüncede olan Rus  ‘Yapay Zekayla Yüz Okuma Uzmanları’ (YZYOU) uzun yıllar devam eden araştırmalar sonucunda Spasky’nin hipnotize edildiğini belirlediklerini açıkladılar. Rus yetkililer konunun artık tartışma götürmez olduğunu, yüz okuma teknolojisinin kesin bir doğrulukta çalıştığını ve Spasky’nin hipnotize edildiğini artık kanıtlandığını yazdılar.

Bunun üzerine Rusya Şahmat Organizasyonu, Uluslarası Şahmat Birliği’ne başvurarak Fisher’in Dünya Şampiyonluğu’nun iptalini istedi. Rus yetkili Anton Jalobov, Şahtung mikrofonlarına şunları söyledi:  ”Hipnotize işlemini Fisher’in yaptığı kanıtlanmadığı için maçın sonucuna direk itiraz mümkün değildi, ama maçın yönergesinde tarafların ortak kararı olmaksızın turnuva yeri ve saati değiştirilemez maddesi vardı. Spasky hipnotize edildiği için, karar verme yetisi elinden alınmıştı. Kimin tarafından alındığının takdirini kamuoyuna bırakıyoruz. Bu maç geçersiz ilan edilmelidir, çünkü maç salonu zorla değiştirilmiştir.”

Şimdi Uluslararası Şahmat Organizasyonu’nun vereceği karar bekleniyor. Spasky’nin yakınları kayıpları için dava açmaya hazırlanıyor. Fisher’in yakınlarının da, Fisher gibi büyük bir satranççının isminin zarar görmesine yol açan hipnotize olayının sorumlularında başta CI olmak üzere dava açabileceği konuşuluyor.

maxresdefault

Şahtung satranç asparagasında tek!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumnlarınızı gerçek isminizle yazmanızı rica ederiz. Takma isimle yazılan yorumları üzülerek reddediyoruz.