Dünyada Özerk Bölgelerin Bağımsızlık Eğilimi Camiayı İkiye Böldü

Ülkelerde bulunan ve eskiden özerkliklerini kazanmış azınlıkların, bağımsız devlet kurma eğilimleri, satranç camiası içinde iki farklı iki ana fikrin ortaya çıkmasına neden oldu. Bilindiği gibi, IKBY (Irak Kürt Bölgesel Yönetimi) ve akabinde Katalonya’nın yaptığı halk oylamaları ile, merkezi hükumetlerden ayrılma girişimleri olmuş, ve bu girişimler Irak’ta silahlı müdahale, İspanya’da ise Katalan özerkliğinin lağvedilmesi ile sonuçlanmıştı. Irak özelinde fazla tartışma olmadı çünkü o coğrafyayla ilgili bir açılış ya da varyant ismi yoktu. Ancak, Katalonya’ya gelince işler karıştı: Hem Katalan, hem de İspanyol Açılışları mevcuttu.

 

ruylopez catalana

Artık “Katalonya” ve belki de “Katalan” kavramı, artık resmi olarak tanınmıyordu. Bu durumda, Katalan Açılışı’nın kaderi nasıl olacaktı? Şahtung Kültür Servisi, soruyu kompetan satranççıların yanı sıra, açılış teorisi ve satranç tarihi ve kültürünün duayenlerine de sordu. İşte yanıtlar:

GM Chival  Dauntlesspawn: “Abey, bana fark etmez. Zımbalar geçerim!”

gogo1
Büyük satranç otoritesi Gogo-Do-Bombo

Gogo Do-Bombo: “Şimdi kardeş, esasında bana soracak olursan, yerleşmiş özel isimlerin, güncel jeopolitikten bağımsız olarak, olduğu gibi bırakılması düşüncesindeyim. Örneğin İskandinav Açılışı da var ancak, İskandinavya adında tek bir ülke yok. Dünyada öğrenecek çok şey var. Hegel diyor ki…” (Gerisini anlayamadık)

 

  • Şahtung düzmecedir, Mustafa’dır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumnlarınızı gerçek isminizle yazmanızı rica ederiz. Takma isimle yazılan yorumları üzülerek reddediyoruz.