Kızılkaya versus Özyılmaz ya da “Derken” versus “Yerken”

derken1

[Şahtung Haber/Can İnce] Ünü ülke sınırlarını aşmış sanatçı ve satranççı Mehmet Kızılkaya, Floransa’dan sonra, Sicilya’nın Palermo kentinde ikinci başarılı sergisini de açtı. (Palermo hava alanının adının “1.e4 c5” şeklinde değişeceği de söylentiler arasında.) Kızılkaya’nın, kendine sanatçı müstearı olarak seçtiği “Derken” ifadesi hakkında PM (Pide Ustası) Arif Özyılmaz ile konuştuk.

Can: Şimdi Arif Ağabey, bu Mehmet’in seçtiği “Derken”, sana da Alman deterjan firması adı gibi gelmiyor mu?

PM Özyılmaz: Yok Can’cığım. Elin ecnebisine “Kızılkaya” desen, yolu belki İstanbul’a düşmüşse, ıslak hamburger zanneder. Bu bakımdan, iyi bir seçim olmuş.

Can: Ağabey, “hamburger” demişken: Usta satranççılığının yanında ve gurmeliğin ötesinde, dünyaca ünlü bir gusto sahibi kişi olduğunu biliyoruz. Bu konuda çalışmaların ne durumda? Son eserlerin nedir?

PM Özyılmaz: Artık sağlığımıza dikkat etmemiz gerektiği için, günde sadece üç İskender Kebap, 19 acılı lahmacun ve iki sini künefeden fazlasını yememeye özen gösteriyorum. Bayrağı gençler devralacak. Öte yandan, ben de, arka arkaya ve bir takvime bağlanmış şekilde, Fransa, Galler, İskoçya, New York ve Adana’da, hem performans sanatımı icra ederken çekilmiş bir retrospektif sergi açacağım, hem de 10 lahmacun gömmek şeklinde ufak performanslarda bulunacağım. Retrospektif sergide ben de mahlas kullanacağım elbette: “Yerken”

Can: Saygılar Ağabey!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumnlarınızı gerçek isminizle yazmanızı rica ederiz. Takma isimle yazılan yorumları üzülerek reddediyoruz.