Can İnce Yüzyılın Piknik Satrancı Minyatürünü Anlattı

kafabant20170707_165829 kafabant2

[Şahtung Haber] Muhabirimiz Can İnce, uzun çabalardan sonra Can İnce’nin izini evde bularak, “Yüzyılın Piknik Satrancı Minyatürü” hakkında bir röportaj yapmayı başardı. (Muhabirimiz, yatay görünen Can İnce’dir)
Muhabir: Can Bey, öncelikle röportaj isteğimizi geri çevirmediğiniz için teşekkür ederiz.
Cİ: Önce aramızdan resmiyeti kaldıralım. “Siz-biz” mi var? Hepimiz biriz, eşitiz. Hatta sen ve ben, bildiğin aynıyız.
Muhabir: Pekiyi Can. 2000 üstü ELO sahibi üç deneyimli oyuncunun, görmüş geçirilmiş üç kişinin oynadığı piknik maçının 14 hamlede bitmesi hakkında neler söylemek istersiniz?
Cİ: Şimdi Can’cığım, Burada cevap hakkımı kullanmak istiyorum. Piknik Satrancı demokratik bir oyun. Tüm hamleler, herkesin açıkça fikrini beyan etmesinden sonra oynanıyor. Tüm olayı bana tıkırdatmışlar ama, adama sormazlar mı: “Sizin aklınız yok muydu? Madem benim hamle çift soruydu; geri alsaydınız!” diye? Zaten 40 derece sıcakta, kendi terimde serbest yüzüyorum. Ondan sonra bunlar tutturdu. Neymiş efendim? İllâ Fransız oynanacakmış! Bak, daha önce mesela, Teoman Ulucan ve Ege Karaahmetoğlu ile ne güzel Najdorf oynadık; taşlar havada uçuştu; çok güzel maç oldu. Bu arada, ben de tırsıyorum bir yandan çünkü, bu Kayhan Ağabey, yıllar önce siyahla bana karşı Fransız’da çok basit şekilde kazanmıştı; yani o vakitlerden yola çıkınca, bu ikilinin, bizi ite-kaka Fransız’a sokacaklarını öngörmeli ve önlemimi almalıydım. Mea maxima culpa! Heyhat, bu iki zat-ı muhterem -ki biri Ankara’da, öbürü İstanbul’da idi. Büyük kentte kafa hafiften yanıyor tabii- bizi Fransız’a soktular. İyi. Fransız da bir kardeşimizdir, oynarız. Ondan sonra da, Atı c3’e koymak konusunda ısrar ettiler. Yahu güzel kardeşim, hadi ben bir çift soru çektim ama, onlar da karşı çıkmadı. Normalde embesil olsa, o atı bu devirde c3’e koymaz çünkü c2 eri gerilek. Koyarsa da, hemen Ace2 ile c3 sürmenin önünü açması lazım. Daha önce FM Ata Seçer ile aynı konumu oynadığımızdan -o oyunu beyaz kazanmıştı- “bu sefer değiştirelim, Kayhan Ağabey’imizin varyantını oynayalım” dedim.  Sonra bunlar, işkembe-i kübradan bir ara, bir Fd3 hamlesi icat ettiler. Neymiş? beyaz d4’ü bırakıp merkezi bağlıyormuş ve böylece şah kanadı atağı yapıyormuş. 1 dakikalık bullet oyunda gideri varmış. Hakikaten varmış! Fd3’e …cxd4’ten sonra hiç bir şey yok. Ben genel satranç prensipleri uyarınca, merkezi esnek tutarak yaralım, böylece kanattan atak yemeyelim diye düşündüm ve f6 önerdim. Beyazla exf6 ile devam edecekken, bir ara gözüm Ah4 hamlesine takıldı. Vh5 fikriyle. Baktık; iyi olmadığını gördük ama f6, şah kanadını ve merkezi erken zayıflatmıştı. Mehmet de bunun üstüne Ag5’i buldu -ki post mortem’de bilgisayar da Ag5 veriyor- Oyun bir anda, daha dokuzuncu hamlede +- oldu. Şimdi ben mi kötü oluyorum yani?

Muhabir: Haklısın Can Abim! Abim benim! Teşekkürler.

Cİ: İçimdeki bazı kişiler, diğerlerinden daha genç demek ki.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumnlarınızı gerçek isminizle yazmanızı rica ederiz. Takma isimle yazılan yorumları üzülerek reddediyoruz.