Ülke Satranç Şampiyonlarının Devlet Başkanı Olmasına Karar Verildi

Yer Yerinden Oynadı

BM-Copy1pawn

Dünya genelinde ülke satranç şampiyonlarının devlet başkanı olması yönünde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda karar alındı. Buna göre yapılacak eleme turnuvalarının ardından finale kalan 2 kişi 48 maçlık bir unvan maçına çıkacaklar. Yetkililer 12 oyunlu maçların ancak 23 Nisanlarda koltuğa geçici olarak oturacak çocukların seçiminde kullanılabileceğini belirtiyorlar. Şampiyon, ülke yönetiminden, 5 yıl boyunca sorumlu olacak. Şampiyon yaşadığı ve unvanı koruduğu sürece görevine devam edebilecek. Devlet işlerine yoğunlaşacak şampiyonun, beş yıl sonraki maçta unvanını korumasının zor olacağı düşünülüyor, ancak devlet başkanının, görevini devam ettirmek için, satranca ağırlık verip devlet işlerini aksatabileceği de konuşuluyor.

Siyaset bilimciler, bu kararın ardından, satranççı elitizmin, devletin tüm kademelerine  yayılacağı kanaatindeler. Örneğin bürokratların pek yakında kurum içinde yapılan yarışmalarda aldıkları derecelere göre terfi alacağı öngörülüyor.

Kararın ardından sermaye sahipleri ülkelerin önemli satranççılarını değerli hediyelere boğdular. Pek çok şampiyon Porsche, Maserati gibi arabalarıyla görüntülendi.

Bu gelişmelerin ardından dünya genelinde protestolar başladı. Eylemciler, demokrasinin sonu olan bu elitist kararla sonuna kadar mücadele edeceklerini belirtiyorlar.

LE HAVRE, FRANCE - MAY 21: Anti-G8 activists protest during a demonstration on May 21, 2011 in Le Havre, France. The demonstrators were protesting against the G8 summit, to be held May 26 and 27 in the north-western French city of Deauville. (Photo by Franck Prevel/Getty Images)

Bu Şahtung da fazla abarttı.

694054597EP00047_Women_s_Ma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumnlarınızı gerçek isminizle yazmanızı rica ederiz. Takma isimle yazılan yorumları üzülerek reddediyoruz.