Şahtung: Yunan Satrancında Büyük Deprem

ŞAHTUNG
“Gücü zımbasında”

 

eso

Şahtung Haber / Atina – FIDE’nin Şubat 2017 ELO Listesi, Yunan satranç camiasında şok etkisi yarattı: Yunanistan, ülke ELO ortalamaları listesinde on sıra birden düşmüştü! Yunan Satranç Federasyonu yetkilileri, bu duruma uzun süre anlam veremeseler de, sonunda durumu açıklığa kavuşturmayı başardılar.  Şahtung Haber’e konuşan Yunan Satranç Federasyonu (ESO) derecelendirme kurulu başkanı Skakis Zimbadikis, olayı şöyle anlattı:

“Listede on sıra düştüğümüzü görünce gözlerimize inanamadık ve hemen konuyu araştırmaya başladık. Bir önceki ve güncel ELO listelerini karşılaştırdık. Önce aktif olmayan oyuncuları araştırma dışı bırakarak incelemeyi daralttık. Aradaki bir ay boyunca aktif oyunculara listeye yeni eklenmiş olanlara teker teker baktık. Sonunda, geçen ay boyunca, aralarında Zahir Darlik ve Fazilet Shirpenche’nin de bulunduğu 12 kişiliik Türk kökenli bir grubun listeye eklendiğini bulduk. Bu kişiler, bir yıl kadar önce, Suriyeli mülteci kılığına girerek, bir botla Limni Adası’na kaçmışlar. Artık yetkililere ne anlattılarsa, bu kişilere önce sığınma hakkı, bir yıl sonra da vatandaşlık verilmiş. Bu durumda FIDE tarafından Yunan oyuncular listesine alınmışlar ve bu 12 kişinin ELO’ları öyle yerlerde sürünüyor ki, bizi listede 10 ülke aşağı düşürmüşler.”

Zahir Darlık ise, muhabirimize şöyle konuştu: Vallahi, zımba yemekten bıkmıştık. “Ne yapabiliriz?” diye düşündük ve diğer zır acemi arkadaşlarla Simit Sarayı’nda bir toplantı düzenleyerek seçenekleri masaya yatırdık. Aramızdan bir arkadaş, Yunanistan’a iltica etme fikrini ortaya attı ve bu fikir hemen kabul gördü. Hemen çalışmalara başladık. Bir hoca tutup Arapça dersleri aldık. Tek sorun, Fazilet arkadaşımızın 150 kilo olmasıydı. İnsan kaçakçılarına Fazilet için üç kişilik ödeme yapmak zorunda kaldık. Sonrasında, iyi niyetli Yunan yetkilileri kandırmak, acemi de olsak satranççı olduğumuzdan, bizim için çocuk oyuncağıydı. Bir yıl içinde vatandaşlık aldık. Yunanlar için üzgünüz ama memleketten giderek, Türk satrancına da, elimizden gelebilecek en iyi hizmeti yapmış olduğumuzu düşünüyoruz.

 

Şahtung Haberleri koftidendir, kolpadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumnlarınızı gerçek isminizle yazmanızı rica ederiz. Takma isimle yazılan yorumları üzülerek reddediyoruz.