Asıl Eğlence Najdorf’ta İmiş! – Ulucan, Karaahmetoğlu, İnce Piknik Maçı

[Can İnce anlatıyor]
Bir cuma gecesi sakince yatıp film izlerken Mehmet Kızılkaya aradı ve “Teoman Ulucan ile yetenekli öğrencisi Ege Karaahmetoğlu piknik oynamak istiyorlar. Ben müsait değilim. Sen üçüncü olarak katılır mısın?” diye sordu. Genç Ege 13 yaşında ve UKD’si 2008 imiş. Oyun sırasında fark ettim ki, başarılı Ankaralı antrenör Teo, Volkan Sevgi’den sonra, yeni bir büyükusta adayı daha yetiştiriyor.

ege1teovecocuklari
Solda: Ege Karaahmetoğlu. Sağda: Teoman Ulucan ve boyunu geçmiş çocukları. Doğdukları günleri anımsıyorum. Tempus fugit.

Piknik vesileyle genç yaşında bir çok başarıya imza atmış Ege ile tanışma olanağı bulduğum için çok sevindim. Biz bugüne kadar genellikle pikniklerde ılımlı ve konumsal varyantlar oynuyorduk. Belki öyle denk geldiğinden, belki de Mehmet Kızılkaya ve benim “pozisyonel-taktik” stilimizden kaynaklanıyordu bu durum. Oysa bu arkadaşlar tahtayı tam olarak gladyatör  arenasına çevirmek isteyen, gözlerini kan bürümüş insanlar çıktılar! Meğer asıl eğlence Najdorf’taymış! Oyuna Ege başladı ve 1.e4 oynadı. Teo 1…c5 ile yanıt verdi. Bana oynayacak hamle kalmamıştı; 2.Af3 oynayınca Ege 2…d6 oynadı, Teo 3.d4 sürdü ve hocasıyla öğrencisi, bizi Najdorf’a sokuverdiler, ben de bu iki çılgına uydum oyun boyunca ve çılgınlıkta onlardan geri kalmadım!

Bu partide büyük olasılıkla bir kaç tane çok kötü hamle oynanmıştır ya da en azından iki taraf da fırsatlar kaçırmıştır. Piknik satrancı insanlar arasında oynanan bir oyun. Bazı durumlarda üç kişi bile bir araya gelse en doğru hamleleri bulamayabilirler. Elimizden gelenin en iyisini yapmak piknik için yeterli.

Bu çok eğlenceli pikniğe katıldıkları için Üstat Teoman Ulucan ve genç üstat Ege Karaahmetoğlu’ya çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumnlarınızı gerçek isminizle yazmanızı rica ederiz. Takma isimle yazılan yorumları üzülerek reddediyoruz.