Piknik Satrancına Abdullah Sözen Damgası

Kaydedilen İlk Piknik Satrancı
Piknik satrancının sınamasını yaptığımız ve oyunun pratik zorluklarını araştırdığımız günlerde Abdullah Sözen hayali oyuncu olarak en çok katkıyı veren kişiydi. Anlaşmazlık durumunda oylamayla karar alınması ve üç sütünlu notasyon tablosu onunla yapılan hayali piknikler sonucunda geliştirilmişti. Piknik satrancına böyle önemli katkıları olan üstatla tahta başında buluşmak bizim için büyük bir heyecandı. Üstelik Abdullah Sözen dünya üzerinde android cep telefonuyla piknik satrancı oynayan ilk kişi oldu.

Oyun Başlıyor (Abdullah Sözen milyonlarca varyantı çürütüyor) 1.d4 Af6 2.Af3??(Tek hamle)

2…e6- Fb4 Abdullah Sözen meğer farklı bir oyun oynuyormuş.

2…g6 3.Fg5 2 saat süren oyunda bundan sonrasına bakmaya gerek yok.

Oyun 19 hamlede neticelendi.

[Event “BODRUM-YOZGAT-ANKARA”]
[Site “?”]
[Date “2016.07.13”]
[Round “?”]
[White “C.INCE-A. SOZEN- M. KIZILKAYA”]
[Black “C.INCE-A. SOZEN- M. KIZILKAYA”]
[Result “1/2-1/2”]
[ECO “D03”]
[PlyCount “38”]
[SourceDate “2016.07.13”]

1. d4 Nf6 2. Nf3 g6 3. Bg5 Bg7 4. Nbd2 d5 5. Ne5 O-O 6. e3 c5 7. c3 Nfd7 8.
Nxd7 Bxd7 9. Bd3 Nc6 10. dxc5 Qc7 11. O-O Ne5 12. Nb3 Ng4 13. Bf4 e5 14. Bg3 f5
15. Be2 Nf6 16. c4 dxc4 17. Bxc4+ Kh8 18. Bh4 Ne4 19. Bd5 Nf6 {Diagram [#]}
1/2-1/2

Piknik Satrancına Abdullah Sözen Damgası” üzerine 5 yorum

  • Bu fotoğrafta görünen durumun aksine, maçın oynandığı akşam Büyük Üstat Abdullah Sözen meğer sabah kaskını takmayı unutmuş; başına güneş geçmiş. Adam bizi iki saat uğraştırdı. Üstelik son konum beyaza çok iyi gibi duruyor ama bunlar iki kafadar, erkenden işleri olduğu için maçı iki oyla berabere bağlayıp gittiler. Apo değil ama Mehnet’e hak veriyorum: Apo’nun Fg5 hamlesinden sonra parti çok renksiz bir hale geldi. Sonra bu arkadaşlar, hemen kaçmak için siyahı oy çokluğuyla kötü konumda bıraktılar ki, ben “berabere” önerisine ağır muhalefet etmeyeyim. Yoksa ortada açıkça siyah için çok iyi hamleler vardı ve onlar da bunu görüyorlardı; belirttim.
    Üstadı başka bir maç için yeniden bekliyoruz.

  • Büyük Üstat Abdullah Sözen hem Mehmet’in hem de benim çok iyi arkadaşımız. Kendi aramızda çok samimi, içinde gâliz sözler de bulunduran konuşmaları Mehmet sansür etmiş. Karşıyım.Velhasıl, Maçı bilerek dxc5’i yapmaya olanak vererek kaybettirdiler. Büyük olasılıkla Mehmet, ben küfür ettiğim için siyaha kaybettirmek istedi, Üstad da “maç bir an önce bitsin” için. İkisine de bu konu özelinde saygı duymuyorum ama diğer hususlarda kalbimdirler.

  • Mehmet ile, iki kişi olarak, Piknik Satrancı’nın teorisini geliştirmek için üçüncü bir kişiye ihtiyacımız vardı. Çözümü de çok basitti bizim için: “Apo şurada oturuyor olsaydı ne oynardı?” Tüm kuramı, Üstad gibi düşünmeye çalışarak oluturduk. Tabii üstadın bunlardan haberi bile yoktu. Günlerceve her hamlede, bir Mhemet kendini Üstad’ın yerine koydu, bir ben. Bu bize yeni bir bakış açısının da kapısını açtı: Empati. Her iki tarafla düşünmek durunda olduğunuz gibi, başka biri gibi de düşünmek zorundaydınız. Dünya o günden sonra bizim için daha güzel oldu.

  • Bir şey için uğraşmak güzel. Aynı şey için uğraşmak daha güzel. Kayıtları ham olarak yayınlamanda da bence sakınca yoktu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumnlarınızı gerçek isminizle yazmanızı rica ederiz. Takma isimle yazılan yorumları üzülerek reddediyoruz.