10 Yaş Altı Satranççının Hatasız Doldurduğu Notasyon Kağıdı Bulundu

Muğlalı satranç antrenörü Hau10chesssan Pirzaytnot’un ortaya çıkardığı notasyon kağıdı, satranç eğitimi camiasına bomba gibi düştü. 46 hamle süren maçta tutulan notasyonda hiç bir hata bulunmuyor.

Maçlardan sonra öğrencilerinin oyunlarını incelemeye çalışan antrenörlerin, bir tür “retrograde analysis” – “geriye dönük çözümleme” uzmanı olup çıkmak zorunda olduklarını aktaran Pirzaytnot “Daha önce de gençlerin maçlarında ilk beş-altı hamlesi hatasız notasyon kağıtlarına rastladığım olmuştu ancak bu notasyon kağıdı Muğla satranç tarihi açısından bir ilk” şeklinde duygularını bildirdikten sonra sözlerini şöyle sürdürdü: “Çoğumuz artık alışmıştık. Örneğin ilk hamlelerde Ae3 yazıldığı zaman, o atın aslında f3 karesine gittiğini anlıyorduk fakat bazan öyle konumlar geliyordu ki genç ‘hocam aslında burada benim şu karede bir atım var, onun piyonu h4’te, bir de roklar aslında biri uzun, biri kısa’ şeklinde bir geri bildirimde bulununca, partinin aslında başından beri nasıl oynandığını çözebilmek ciddi uğraş gerektiriyordu. Bu hatasız notasyon kağıdının diğer gençlerimize de iyi bir örnek oluşturacağını umuyoruz.”

 

Şahtung tamamen hayal ürünü. Böyle şeyler aslında hiç olmadı. Bir bakış açısına göre biz de yokuz. Bunların hepsi palavra. Ciddiye alıp mahkemeye vermeyiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumnlarınızı gerçek isminizle yazmanızı rica ederiz. Takma isimle yazılan yorumları üzülerek reddediyoruz.