Bodrum Kale Zindanı’ndaki Esirin Caro-Kann’ın Mucidi Olduğu Anlaşıldı

(ŞahtungHaber/Bodrum) “Sualtı Arkeoloji Müzesi” olarak hizmet veren Bodrum Kalesi’nin zindanındaki esir maketinin temsil ettiği gerçek ve tarihi kişilik olan Zimbayère De L’Autotorture’ün (ZTA) Caro-Kann Açılışı’nın mucidi olduğu anlaşıldı.

bodrumzindan1

Yeni erişilen kale defterlerine göre, ZTA bir tüccardır ancak 1532 yılında, St.Jean Şövalyeleri tarafından korsan sanılarak esir edilir ve korsanlığını itiraf etmesi için ağır işkencelerden geçirilir. ZTA iki yıl-kırk hamle boyunca tüm işkencelere direndiği gibi, zindandan çıkmayı başarır, önce sıradan bir Petrium’lu olarak yaşar ve hatta savunmadan sonra, kendine yıllardır saldırarak bitkin düşmüş şövalyeler üstünde öyle bir etki bırakır ki, Rodos İçişleri Bakanlığı tarafından ataması yapılarak aynı kaleye kaymakam olur. İşkence altında geçen dönemler, acıyı onun için bir alışkanlık haline getirmiştir ve serbest bırakıldıktan sonra da aynı acıyı arar durur fakat bir türlü bulamaz. Günlerden bir gün, satranç oynarken 1.e4 hamlesine karşılık yanlışlıkla 1… c6 oynar ve bir de bakar ki, özlediği, istediği, gerçek tatmin edici acı işte karşısındadır. O günden sonra canı ne zaman acı çekmek istese, hemen Caro-Kann oynar, uzun süre acı çektikten sonra durumu eşitler, sonra ufak üstünlüklerin birikimi ilkesini kullanarak hafif üstün ve nihayetinde oyun sonunda üstün duruma geçerek çektiği acıların ödülünü almış olur ve oyunu kazanır.

man-and-peaceKonuyla ilgili olarak Şahtung muhabirine açıklamalarda bulunan “Bodrum Caro-Kann Sevenler Birliği” başkanı Metin Sabri Pasokirpidefans, “Zaten bu açılış, işkence odasından başka bir yerde bulunsa şaşardım. Her an ‘mat olacağım!’ korkusuyla yaşamak, bu duruma direnmek ve sonunda oyunu kazanmak her satranççının harcı değil.” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz zaten aramıza yeni katılan her arkadaşa önce elektrik işkencesi, ardından kırbaç ve kaba dayak uyguluyoruz ve bu işkence etaplarını kaldıramayan arkadaşlara Caro-Kann oynamamalarını salık veriyoruz. Daha sonra bir de ‘vahşi doğada hayatta kalma’ eğitimimiz var. Ancak bu eğitimleri başarıyla tamamlayabilen arkadaşlara Caro-Kann öğretmeye başlıyoruz. Bu açıdan, sevdiğimiz açılışın uzun süre işkence görmüş biri tarafından bulunması çok doğal.”

Aynı kale defterlerinde, Sicilya Açılışı’nın da yine Bodrum’da bulunmuş olabileceğine dair ipuçları yakalandığını, fakat defterlerin bazı yerleri şifreli yazılmış olduğundan, kesin bilgiye erişilemediği kaydedildi.

 

Açıklama: Bu kadar da atılmaz. Uyduruk bunlar. Tamamen kurgusaldır, Caro-Kann’ı aslında ben icat ettim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumnlarınızı gerçek isminizle yazmanızı rica ederiz. Takma isimle yazılan yorumları üzülerek reddediyoruz.