GM Haznedaroğlu, Kızılkaya, İnce : Taktik olmayan taktik parti

(Can İnce anlatıyor)
Ön notlar:
1. Maç gece 01:40 sıralarında son bulabildi. 34 hamlelik parti için toplam üç saati aşkın çene çalındı. Bazılarının bu çene çalma işine “analiz” dedikleri de görülmüştür.
2. Bütün maç özetle, siyah’a c5 yaptırabilmek, beyaza da c5’i engelleyip c6’daki eri kazanabilmek için planlar bulmaya çalışmakla geçti.

kivancmehmetcanpiknik1

22:30 gibi Kıvanç ve Mehmet ile Skype üstünde bir araya geldik ve kısa bir sohbetin ardından Piknik’e başladık. Kıvanç 1.d4 sürünce Mehmet’ten 1…d5 karşılığı geldi, ben 2.Af3 oynadım, Kıvanç 2…Af6 oynadı, Mehmet 3.c4 sürdü ve sordu: “Burada c6 ile mi yoksa e6 ile mi devam edelim?” İşte o andan itibaren Kıvanç konuşmaya başladı ve arada sadece nefes almak için sustu. “Giri burada şunu oynamış da bilmem kime kazanmış, şuna şu oluyormuş, buna bu oluyormuş.”
Bir dur Kıvanç! Daha dördüncü hamledeyiz. Bize göre buradan sonra durum ya Slav ya da Vezir Gambiti olur; o kadarını biliriz. Sonunda Slav değil, e6’lı bir devam yolu oynanmasına karar verildi.

Post-mortem‘de Kıvanç, Piknik Satrancını çok yararlı bulduğunu, kendi adına da oynadığımız varyanta dair çok incelik öğrendiğini ve Piknik’in eğitim ve çalışma aracı olarak ideal olduğunu söyledi. Yeni bir piknikte buluşmak üzere vedalaştık.

Bu güzel piknik partisi için GM Kıvanç Haznedaroğlu ve Mehmet Kızılkaya’ya çok teşekkür ederim.

GM Haznedaroğlu, Kızılkaya, İnce : Taktik olmayan taktik parti” üzerine bir yorum

  • Bence oyundaki en önemli konumlardan birisi beyazın Vf3 oynadığı 24.hamle. Burada 24.Aa4 Ka4 25.Va4 Ag4 26.g3 Ag5’ten sonra, siyaha kompanse olduğunu düşünerek varyanta girmeme kararı aldık. Ka4 kalite fedası olmasa siyahın konumu savunması çok zor olacaktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumnlarınızı gerçek isminizle yazmanızı rica ederiz. Takma isimle yazılan yorumları üzülerek reddediyoruz.